ads مکان تبلیغات شما
زمان جاری : جمعه 24 مرداد 1399 - 7:13 قبل از ظهر
نام کاربری :
پسورد :

ads ads ads ads
پاسخ جدید
نویسنده پیام
halime70
آنلاین

ارسال‌ها : 88
عضویت: 2 /8 /1397
یبوست بارداری چیست و چرا رخ میدهد، روش درمان آن/ ونک لیزریکی از مشکلات شایعی که غالباً مادران باردار را درگیر می کند، یبوست در بارداری است. یبوست در بارداری می تواند به علت های گوناگونی رخ دهد.

بارداری یکی از شیرین ترین و زیباترین دوران زندگی هر زنی است که می تواند در طی آن احساسات هیجان انگیز و متفاوتی را تجربه نماید. ولی بارداری همراه با این زیبایی ها مملو از مشکلات متعدد برای مادر است. زیرا بارداری به شدت بدن را تحت تاثیر قرار می دهد. یکی از مشکلات شایعی که غالباً مادران باردار را درگیر می کند، تغییرات عمده در دستگاه گوارش و ابتلا به یبوست است. منظور از یبوست یا خشکی مزاج سفت شدن مواد زائده در روده است که در این صورت دفع با مشکل رو به رو می شود،همچنین یبوست می تواند دفع منظم را با اختلال مواجه نماید.اگر باردار هستید و یا قصد بارداری در آینده را دارید، مطالعه این مقاله را از دست ندهید.
علت یبوست بارداری

یبوست در بارداری می تواند به علت های گوناگونی رخ دهد، مهمترین علل مرتبط با یبوست بارداری به این شرح است:
  • کاهش مصرف خوراکی ها و آب : اغلب مادران باردار در طی این دوران دچار حالت تهوع و حساسیت به بوی غذا می شوند، در نتیجه مقدار غذای مصرفی خود را کاهش می دهند، و این می تواند به یبوست بیانجامد.[*]تغییرات هورمونی : بارداری همراه با ترشح مقدار زیادی هورمون در بدن است، نتیجه این امر شل شدن برخی از عضلات بدن است. یکی از مهمترین این هورمون ها پروژسترون است. این هورمون می تواند با شل کردن عضلات بدن، باعث کاهش حرکات روده شده که در این صورت یبوست ایجاد می شود.[*]رژیم غذایی : یبوست چه در بارداری و چه در دوران های دیگر رابطه ای مستقیم با تغدیه دارد. رژیم غذایی کم فیبر و چرب موجب یبوست می شود.[*]کم تحرکی : اغلب مادران باردار تصور می کنند، چون در دوران حساسی قرار دارند، نباید تحرک داشته باشند و مدام یک جا می نشینند. این افراد باید توجه داشته باشند، این عمل می تواند زمینه ساز بسیاری از بیماری ها و مشکلات شود. اولین مشکل در این مورد یبوست بارداری است. که میتواند به هموروئید یا بواسیر در آینده بیانجامد.[*]رشد جنین : رشد جنین در رحم می تواند عاملی برای یبوست شود.
درمان یبوست در بارداری

به همین ترتیب درمان یبوست بارداری شامل رفع عوامل ایجاد کننده آن است، که در ادامه به شرح آن می پردازیم :
  • مصرف فیبر کافی : همان طور که ذکر کردیم یکی از مهمترین علل در ایجاد یبوست، رژیم غذایی نادرست است، برای همین منظور توصیه می شود، رژیم غذایی سرشار از فیبر باشد. فیبر ماده ای مغذی است، که بدن انسان قابلیت هضم آن را ندارد، در نتیجه فیبر در روده ها تجمع کرده و باعث افزایش حجم مدفوع می شود که از این طریق یبوست رفع خواهد شد.[*]مصرف آب : آب عنصری حیاتی برای بدن است، که نقش اساسی در درمان یبوست دارد. مصرف آب در نرم شدن مدفوع و رفع خشکی اجابت مزاج موثر است. به طور متوسط هر فرد باید روزانه 8 الی 10 لیوان آب مصرف نماید.[*]ورزش و تحرک : ورزش و تحرک کافی می تواند با بهبود حرکات روده به درمان یبوست بپردازد. بهترین ورزش در دوران بارداری پیاده روی است.
خوراکی های مناسب برای یبوست بارداری

  • انجیر : مصرف روزانه 3 عدد انجیر، می تواند در رفع یبوست و نیز فوایدی برای مادر و جنین دارد.[*]بادام : بادام میوه ای مغذی و مفید است که می تواند به درمان یبوست کمک کند و در رشد مغز جنین نیز اثر گذار است.[*]مصرف میوه ها : میوه هایی مانند موز، انگور فرنگی سیاه، نارنگی، گریپ فروت و پرتقالی می تواند به رفع و درمان یبوست بارداری کمک نماید.[*]خوراکی های فیبردار : مصرف خوراکی هایی مانند هویج، کلم، اسفناج، شاهی، کرفس و کنگر فرنگی به درمان یبوست کمک می کند.[*]غلات سبوس دار : مصرف غلات به علت دارا بودن مقادیر زیادی فیبر به درمان یبوست کمک می کند. این غلات شامل حبوبات، لوبیا و عدس است.
یبوست بارداری چیست و چرا رخ میدهد، روش درمان آن/ ونک لیزر


سه شنبه 02 مهر 1398 - 12:21
نقل قول این ارسال در پاسخ گزارش این ارسال به یک مدیر

برای ارسال پاسخ ابتدا باید لوگین یا ثبت نام کنید.