ads مکان تبلیغات شما
زمان جاری : جمعه 17 مرداد 1399 - 4:11 بعد از ظهر
نام کاربری :
پسورد :

ads ads ads ads
پاسخ جدید
نویسنده پیام
chemistry21
آنلاین

ارسال‌ها : 13
عضویت: 24 /3 /1396
مقایسه خانه‌های چوبی و آجری
انتخاب مصالح مناسب برای ساخت یا نوسازی ساختمان پایه و اساس آسایش، کیفیت و طراحی است. آجر و چوب هر دو مصالحی خوب و کاربردی برای خانه‌سازی هستند. این مواد در رنگ ها و سبک های مختلفی وجود دارند. آجر و چوب پایدار، بادوام و عایق خوبی هستند. شما می توانید خانه تمام آجری، تمام چوبی یا ترکیبی از این دو را داشته باشید. در ادامه به مقایسه خانه های چوبی و آجری پرداخته ایم

آجر و چوب برای اقامتگاه های شهری و روستایی مناسب هستند. آجر در آب و هوای سرد به خوبی عمل می کند، گرمای طبیعی را حفظ می کند و مدت زمان بیشتری گرم می ماند. این امر به ویژه در مورد خانه هایی که در معرض مداوم نور خورشید هستند صادق می باشد. آجر در برابر طوفان به خوبی محافظت می کند و گزینه ای قابل اطمینان است.

چوب در بعضی موارد و برخی مکان ها به نسبت آجر راحتتر و مناسبتر می باشد. در دره ها (جایی که فرسایش و تجمع لجن می تواند به دیواره های آجری آسیب برساند) و جایی که چوب به طور گسترده ای در دسترس است مناسب تر می باشد. چوب در مقایسه با آجر سبکتر و انعطاف پذیرتر است.

ساختمان ساخته شده با آجر ارزش ملک بیشتری نسبت به خانه چوبی دارد، به راحتی بیمه می شود و با کمی تلاش قابل فروش مجدد است. البته، آجر به نسبت گران تر از چوب است. همچنین، نوسازی و تغییر خانه ی آجری بخاطر استحکام بالای آجر سختتر و پرهزینه تر می باشد.
استفاده از چوب برای ساخت خانه ها و کلبه های جنگلی و کوچک معقول و مورد پسندتر می باشد. چوب سازگار با محیط زیست، مقرون به صرفه، سالم و بی خطر است. ساخت خانه چوبی و همچنین، بازسازی و تغییر خانه های چوبی بسیار راحتتر از خانه های آجری می باشد. الوارهای ضخیم و پوسیده نشده چوبی می توانند تا صد سال و حتی بیشتر عمر کنند. چوب درختان مسن و سخت چوب قوی و بادوام می باشد. خانه های چوبی برای افرادی که به دنبال ساخت خانه برای دوران بازنشستگی در محیط های طبیعی یا برای اهداف سالم از نظر محیط زیست هستند، یک راه حل خوب می باشد.

مزایای چوب و آجر در خانه سازی
آجر علاوه بر ضد آب بودن، خواص گرمایی و ارزش مالی بالا، دارای چندین مزیت دیگر مانند: ضد احتراق، مقاوم در برابر موریانه و بهره وری انرژی بالا می باشد. این مزایا ممکن است ضمن فراهم کردن یک پناهگاه امن، هزینه های شما را در طی سالیان کاهش دهند. آجر فوق العاده پایدار است و هزینه تعمیر و نگهداری از آن کم است.
چوب نیز عایق خوبی است، انعطاف پذیری بالایی دارد، متنوع می باشد، دارای خصوصیات طبیعی است و ساخت و ساز با آن راحت می باشد. بنابراین، طراحی و اجرای نقشه های معماری با استفاده از چوب به خوبی حاصل می شوند. این امر به ویژه در مورد طراحی های غیر معمول (طراحی هایی که با سایر مصالح ساختمانی قابل پیاده سازی نیستند)صادق است. چوب ماده ای سالم و آرامش بخش است، تصور می شود که بعضی از جنس چوب ها ترپن ها را آزاده می کنند (ترپن ماده ای است که باعث آرامش ذهنی و روانی می شود.). این پدیده به عنوان "اثر حمام جنگلی" شناخته می شود و توسط وزارت کشاورزی و غذای استرالیا به اکالیپتوس نسبت داده شده است. چوب همچنین یک تهویه کننده هوای طبیعی می باشد و رطوبت را جذب می کند.
معایب آجر و چوب در خانه سازی
مضرات آجر تا حد زیادی به کیفیت مواد مورد استفاده در آن مرتبط است. آجرهای ضعیف مانند کلینکر و آجرهای بازیافت شده قدیمی ممکن است سوراخ شوند، به شکل نامنظم درآیند، فرسوده یا مستعد خرابی باشند. در آب و هوای مرطوب و نمناک، آجر متخلخل(سوراخ دار) باعث ایجاد قارچ و کپک می شود. با گسترش و نفوذ آب و یخ در منافذ آجر، آسیب هایی حاصل می شود. آجر برای بسیاری از سازندگان خانه مقرون به صرفه نیست. و همچنین می تواند توسط درختان انگور آسیب ببیند.
چوب در برابر بلایای طبیعی مانند آتش سوزی، هجوم موریانه ها و پوسیدگی (تجزیه به واسطه پوسیدگی) آسیب پذیر است. به همین دلایل، بیمه و محافظت از خانه های چوبی می تواند مشکل باشد. بهای یک ملک ممکن است بخاطر استفاده از مصالح چوبی به ویژه در مناطق طوفانی کاهش یابد.
هزینه تعمیر و نگهداری از خانه های چوبی و آجری
نظافت چوب و آجر ساده است، این کار را می توان با یک شستشوی ساده و یا یک اسپری سریع انجام داد. البته، هزینه تعمیر و نگهداری آجر باکیفیت نسبت به چوب کمتر می باشد و در برابر صدمه مقاوم تر است.

چوب ممکن است نیاز به تعمیر، نگهداری و یا جایگزینی ویژه تری داشته باشد. اگر الوار چوبی به خوبی ساخته شده باشند، نصب و مبله کردن بسیار سریع تر انجام می گیرد. در ضمن، ترک ها باید به محض ظاهر شدن و قبل از فصول بارانی و برفی پر شوند. در مناطق روستایی یا برای کلبه های خام، می توان از پرکننده های طبیعی مانند گل، ماسه یا خزه استفاده کرد.
در مطلب مزایای خانه های چوبی به طور مفصل تری در مورد مزایای استفاده از چوب در خانه ها پرداخته ایم.

شنبه 02 آذر 1398 - 11:20
نقل قول این ارسال در پاسخ گزارش این ارسال به یک مدیر

برای ارسال پاسخ ابتدا باید لوگین یا ثبت نام کنید.