ads مکان تبلیغات شما
زمان جاری : جمعه 15 اسفند 1399 - 2:05 بعد از ظهر
نام کاربری :
پسورد :

ads ads ads ads
پاسخ جدید
نویسنده پیام
rozitaram
آنلاین

ارسال‌ها : 4
عضویت: 16 /10 /1399
درمان شقاق یا فیشر با لیزر بدون بستری شدن
درمان شقاق یا فیشر با لیزر بدون بستری شدن


بیماری فیشر یا شقاق مقعدی در میان اکثریت مردم رایج بوده و عادی تلقی می‌‌شود. اما به سبب علایم و نشانه‌های مشابه با بیماری هموروئید یا بواسیر در بیشتر موارد با آن اشتباه گرفته می‌شود. در این مقاله با بیماری شقاق بیشتر آشنا خواهید شد و پیشنهاد می شود با خواندن علائم آن از نوع بیماری خود مطمئن شوید.
آیا من شقاق یا فیشر دارم؟
شقاق یا فیشر مقعدی چیست؟ بیماری است که ممکن است در هر محلی از بدن مانند نوک سینه، کف پا یا لب بروز کند. شقاق به شکل ترک بافت یا پوست ناحیه ظاهر شده و معمولاً دردناک است. در صورتی که بافت دیواره‌ای مقعد دچار ترک شود، به آن شقاق مقعدی یا بیماری فیشر گفته می‌شود.
شکاف موجود درون کانال و دیواره‌ی انتهایی مقعد بیضی شکل بوده و بافت مخاطی مقعد را دچار آسیب می‌کند و با درد طاقت فرسا و خونریزی حین دفع مدفوع همراه است. به صورتی که فرد از شدت درد ترجیح می‌دهد عمل اجابت مزاج خود را به تأخیر اندازد.
بیماری فیشر یا شقاق مقعدی به سن خاصی مربوط نمی‌شود و تقریباً انسان‌ها را با هر گروه سنی درگیر می‌کند. محل ایجاد ترک بافتی در تشخیص علت و نوع درمان لازم آن نقش به سزایی دارد. بیش از نود درصد شقاق‌های مقعدی دیواره‌ی پشتی کانال مقعد و حدود ده درصد آن‌ها دیواره‌ی جلویی کانال مقعد را درگیر می‌کند.
البته در موارد محدودی نیز شاهد درگیری هر دو دیواره خواهیم بود. شقاق‌های دیواره جانبی و سایر محل‌ها مربوط به انواع دیگری از بیماری‌ها هستند که نیاز به پیگیری ویژه خواهند داشت.
بیماری شقاق چه علائمی دارد ؟
  • درد شدید ناحیه مقعد[*]درد پس از دفع مدفوع[*]خون ریزی مقعد[*]مشاهده خون بر روی مدفوع[*]مشاهده خون در دستمال توالت[*]نمایان شدن یک زایده ی کوچک بر روی پوست[*]ترک هایی در اطراف مقعد[*]سوزش و خارش در اطراف مقعد
اگر دارای برخی از این علائم هستید، امکان دارد به بیماری بواسیر دچار شده باشید. پس بهتر است پس از کسب اطلاعات بیشتر راجب بیماری های مقعدی به پزشک مراجعه کرده و معاینه شوید.
نحوه درمان شقاق یا فیشر
آیا وضعیت شقاق یا فیشر شما به شرح زیر است :
  • اگر ترک های دیواره ی مخاطی کانال مقعد، از بی احتیاطی خودتان بوجود آمده[*]اگر بدون درد و ناراحتی است
درمان شقاق به روش خانگی
یکی از بهترین درمان های خانگی شقاق جلوگیری از یبوست است. اگر شقاق شما کاملا سطحی باشد با پیشگیری از یبوست که چاره ی آن خوردن غذاهای پر فیبر و مایعات است درمان می شود. همچنین استفاده روزانه از لگن آب گرم هم می تواند پیشنهاد خوبی باشد.
اگر شقاق شما بصورت موارد زیر است :
  • وقتی درد و خون ریزی زیاد است[*]دارای زخمی عمیق و برجستگی در مجاور مقعد[*]شقاق بیش از ۱۲ هفته به طول انجامد
اگر دارای شرایط بالا هستید، شقاق شما مزمن می باشد و نیاز به درمان با لیزر دارد، که می توان در مطب و بدون بستری شدن انجام داد.
درمان شقاق با لیزر و مزایای آن
در درمان بیماری فیشر یا شقاق مقعدی با روش لیزری، بیمار بدون نیاز به بی‌هوشی عمومی یا بستری شدن در بیمارستان از روز قبل عمل، به صورت سرپایی در کلینیک نشیمن گاه جراحی شده و بدون تحمل درد و خونریزی روش‌های سنتی جراحی در همان روز ترخیص شده و می‌تواند کار و فعالیت عادی خود را از روز پس از عمل از سر گیرد.
بدون این‌که نیازی به مراقبت ویژه، پانسمان یا استراحت مطلق داشته باشد. به محض اتمام جراحی، درد بیمار متوقف شده و می‌تواند بدون رنج و عذاب اجابت مزاج داشته باشد.
در روش نوین درمانی لیزری، دریچه مقعدی شل شده و زخم و ترک ایجاد شده با کمک اشعه لیزر برداشته و ترمیم می‌شود. اگرچه این عمل جراحی به ظاهر ساده است ولی در صورت عدم تبحر و دقت جراح می‌تواند منجر به عوارضی چون بی‌اختیاری گاز و مدفوع در بیمار شود.
این جراحی پیش از ابداع روش لیزری با تیغ یا چاقوی جراحی انجام می‌شده است که نه تنها درد فراوان ناشی از تیغ جراحی را بر بیمار وارد می‌کرده بلکه بیمار را مجبور به استراحت مطلق و درگیر تعویض روزانه پانسمان در جهت پیشگیری از عفونت و خونریزی می‌نموده است. اما با روش لیزری بیمار دغدغه‌ای نداشته و در کمتر از یک ساعت سلامت خود را باز می‌یابد.
مراقبت های بعد از درمان شقاق
  • نرم نگه داشتن مدفوع[*]جلوگیری از اسهال مزمن[*]استفاده از مسکن برای کاهش درد[*]جلوگیری از یبوست[*]مصرف غذاهای پر فیبر
پیشگیری از شقاق
  • مصرف غذاهای با فیبر بالا[*]مصرف میوه و سبزی برای جلوگیری از یبوست[*]نوشیدن زیاد آب[*]ورزش منظم[*]هنگام اجابت مزاج از زور زدن اجتناب کنید[*]استفاده از دستمال کاغذی های نرم و فاقد بو
کلینیک نشیمن گاه بهترین گزینه برای درمان است زیرا :
  • دارای کادری مجرب است[*]دارای محیطی آرامش بخش[*]پزشکانی با تجربه و حرفه ای[*]تجهیزاتی مدرن


منبع:
کلینیک نشیمنگاه

سه شنبه 16 دی 1399 - 16:42
نقل قول این ارسال در پاسخ گزارش این ارسال به یک مدیر

برای ارسال پاسخ ابتدا باید لوگین یا ثبت نام کنید.