ads مکان تبلیغات شما
زمان جاری : جمعه 03 اردیبهشت 1400 - 9:59 بعد از ظهر
نام کاربری :
پسورد :

ads ads ads ads
پاسخ جدید
نویسنده پیام
nyusha
آنلاین

ارسال‌ها : 14
عضویت: 25 /8 /1399
محل زندگی: Tehran
سن: 22
آزمایش یا تست پاپ اسمیر چیست؛ جواب، هزینه و زمان انجام

آزمایش پاپ یا تست پاپ اسمیر که در انگلیسی Pap Smear Test گفته می شود، از جمله آزمایشاتی است که برای تشخیص تغییرات سلولی دهانه رحم کاربرد دارد. در واقع این آزمایش به تشخیص سرطان شایع دهانه رحم کمک ویژه ای می کند. از آنجایی که سرطان دهانه رحم هر ساله نزدیک به سیصد هزار زن را به کام مرگ میکشاند، و چهارمین سرطان شایع در بین زنان است، انجام تست پاپ اسمیر امری ضروری محسوب می شود.تست پاپ اسمیر

برای انجام آزمایش پاپ اسمیر سلول های دهانه رحم برداشته شده و تغییرات آن از نظر سرطانی بودن مورد بررسی قرار می گیرد. این
آزمایش نوعی غربالگری است که می تواند سلولهای پیش سرطانی و سرطانی را تشخیص دهد. ممکن است در حین انجام این آزمایش دچار ناراحتی شوید اما موقتی است و به زودی رفع می شود. انجام تست پاپ اسمیر در جهت تشخیص ویروس اچ پی وی hpv پاپیلومای انسانی کاربرد دارد اما سایر بیماری های مقاربتی را مشخص نمی کند. این ویروس دارای بیشتر از 100 سوش مختلف است، که برخی از انواع آن عامل زگیل تناسلی، و برخی دیگر عامل سرطان دهانه رحم است.

اغلب زنان حین نمونه گیری دچار درد بسیار اندکی یا انقباض شکمی می شوند و یا ممکن است مقدار کمی خونریزی داشته باشند. اگر خونریزی که بیشتر از 2 روز ادامه داشته باشد، نیاز به مشورت با پزشک دارد.

نحوه انجام تست پاپ اسمیر

برای انجام این تست پزشک دیواره های واژن را توسط اسپکلوم باز کرده و نمونه ای از آن دریافت می کند. نمونه بر روی یک لام شیشه ای گذاشته شده و
با فیکساتور روی لام، ثابت می شود. تا به آزمایشگاه فرستاده شده و پس از رنگ آمیزی خاص مورد بررسی قرار می گیرد. روش دوم برای دریافت نمونه استفاده از تین پرپ است. در این روش با استفاده از برسی خاص از دهانه نمونه ای برداشته شده و در محلول تیپ ترپ قرار میدهند تا به آزمایشگاه فرستاده شود.

چه کسانی باید تست پاپ اسمیر انجام دهند ؟

عامل سرطان دهانه رحم در اغلب موارد ابتلا به عفونت منتقله از راه جنسی به نام HPV است، البته این سرطان می تواند ناشی از سایر عفونت ها ایجاد شود. از همین روی انجام این تست به زنانی که از نظر جنسی فعال هستند در فواصل زمانی مشخص توصیه می شود. اولین مرحله انجام این تست در شرایط عادی معمولاً 3 سال بعد از شروع فعالیت جنسی است اما سن تعیین شده برای این تست حدود 20 سالگی تا 60 سالگی
است، بنابراین زنان بالای 20 سال که از نظر جنسی فعال هستند باید هر سال برای انجام تست مراجعه کنند. بعد از انجام سه تست با نتیجه منفی، انجام این تست باید هر 3 تا 5 سال یکبار باشد. تست پاپ اسمیر بعد از سن 60 سالگی باید با نظر و تشخیص پزشک باشد.

همچنین پزشک تاکید دارد که زنان در سنین بین 21 تا 65 حتما 3 سال یک بار تست پاپ انجام دهند. البته خانم های 30 سال به بالا می توانند هر 5 سال یک بار با انجام این آزمایش از سلامت خود اطمینان یابند.

انجام تست پاپ اسمیر برای زنان مبتلا به بیماری های نقص سیستم ایمنی بدن و یا افرادی که به دلیل پیوند عضو یا شیمی درمانی دچار کاهش عملکرد سیستم ایمنی شده اند، باید در فواصل زمانی کوتاه تر از یکسال باشد. همچنین افرادی که دچار زگیل تناسلی شده و یا زنان نازا همچنین افرادی که شرکای جنسی متعددی دارند باید هرچه سریع تر برای انجام تست اقدام کنند.


آمادگی برای تست پاپ اسمیر

برای اطمینان از نتیجه ی این آزمایش شرایطی وجود دارد که ملزم به رعایت آن هستید :
  • این آزمایش نباید در دوره عادات ماهیانه انجام شود، زیرا نتیجه

  • آزمایش را تحت تاثیر قرار می دهد. بهترین زمان برای انجام آزمایش، یک هفته
    قبل و بعد از پریود است.
  • پاپ اسمیر نباید همزمان با ابتلا به عفونت های شدید و یا ترشحات زیاد انجام شود.[*]48 ساعت قبل از انجام تست رابطه جنسی، استفاده از اسپرم کش یا ژل و یا شستشوی واژن و یا استفاده از تامپون ممنوع است.[*]استفاده از پمادهای داخل واژن یک هفته قبل از انجام تست ممنوع است.[*]انجام این تست تا هفته 24 بارداری بلامانع است ولی بعد از آن ممکن است نمونه گیری با درد همراه باشد.[*]برای انجام پاپ اسمیر باید حداقل 12 هفته از زایمان گذشته باشد.[*]انجام تست مجدد باید با فاصله زمانی 8 هفته انجام شود.
نتیجه تست پاپ اسمیر

به مدت یک الی دو هفته پس از گذشتن انجام تست فرد می تواند جواب آزمایش پاپ خود را دریافت کند. اگر با انجام آزمایش فرد نتیجه دقیقی دریافت نکرد، باید برای انجام کلونوسکوپی اقدام کند. در هر صورت نتیجه تست پاپ اسمیر به
دو شکل مختلف تفسیر می شود :


نتیجه نرمال


از این حالت با نام منفی نیز یاد می شود. در واقع می توان گفت در این شرایط سلول های غیر طبیعی وجود نداشته و شرایط عادی است. پاسخ منفی به این معنی است که شما احتمالا تا 3 سال آینده نیازی به انجام مجدد تست پاپ اسمیر ندارید.
ادامه مطلب : https://hpvdarman.com/articles/%D8%AA%D8%B3%D8%AA-%D9%BE%D8%A7%D9%BE-%D8%A7%D8%B3%D9%85%DB%8C%D8%B1/

امضا کاربر


پنجشنبه 19 فروردین 1400 - 11:53
نقل قول این ارسال در پاسخ گزارش این ارسال به یک مدیر

برای ارسال پاسخ ابتدا باید لوگین یا ثبت نام کنید.