ads مکان تبلیغات شما
زمان جاری : یکشنبه 10 مهر 1401 - 9:57 قبل از ظهر
نام کاربری :
پسورد :

ads ads ads ads
پاسخ جدید
نویسنده پیام
healthingclinic
آنلاین

ارسال‌ها : 15
عضویت: 20 /9 /1397
چرا به فیستول مقعدی مبتلا می شویم؟ چگونه آن را درمان کنیم؟

مشاهده علائم آزاردهنده در ناحیه مقعد به معنی ایجاد اختلال و ابتلا به نوعی بیماری مقعدی است. بسیاری از بیماری های نشیمنگاهی علائم مشابهی ایجاد می کنند و به همین دلیل تشخیص قطعی این بیماری ها بدون نظر پزشک امکان پذیر نیست.
فیستول مقعدی یکی از عارضه های ناحیه رکتوم و مقعد است که معمولا به دنبال عفونت درمان نشده بوجود می آید و علائم آزاردهنده ای ایجاد می کند. این بیماری انواع مختلفی دارد و با ایجاد درد و عفونت شرایط سختی را برای بیمار ایجاد می کند. با ما همراه باشید تا بطور کامل این عارضه، علائم، دلایل و راه های درمان آن را بررسی کنیم:
فیستول چیست؟
فیستول پری آنال یا فیستول مقعدی به نوعی ارتباط غیر عادی بین انتهای روده و مقعد و پوست اطراف آن گفته می شود که مجرایی پر از عفونت ایجاد می کند. این عارضه ممکن است بافت های مختلف را به یکدیگر متصل کند که با توجه به محل دقیق ایجاد این اتصال نوع بیماری تعیین می شود. معمولا یک سر این مجرای دو طرفه به روده و یک سر آن به سطح پوست می رسد و بیمار شاهد خروج ترشحات چرکی از سطح پوست خواهد بود.
البته برخی از فیستول ها پیچیده تر هستند و چندین مجرای گوناگون ایجاد می کنند که درمان آنها به مراتب سخت تر است.
انواع
مجراهای فیستول می توانند بخش های مختلف روده و مقعد را به یکدیگر متصل کنند و با توجه به نوع اتصال، فیستول به انواع زیر تقسیم می شود:
  • سوپر اسفنکتریک: محل شروع آن مابین عضلات اسفنکتر خارجی و داخلی است که به سمت بالا گسترش می یابد و نزدیک به مقعد نمایان می شود. احتمال بروز این فیستول بسیار پایین تر از انواع دیگر آن است.[*]اکسترا اسفنکتریک: مجرای این فیستول از سمت راست روده شروع می شود و به سمت پایین حرکت میکند تا از بخش عضلات لگن به سطح پوست راه پیدا کند. معمولا این نوع فیستول در پی بیماری های کرون و کولیت ایجاد می شود.[*]فیستول ترانس اسفنکتریک: این بیماری مجرایی ایجاد می کند که از قسمت پشت مقعد شروع می شود و با گذر از عضلات اسفنکتر خارجی روی سطح پوست مقعد نمایان میشود. شکل ظاهری این عارضه شبیه به U انگلیسی است.[*]فیستول اینتر اسفنکتریک: مجرای این فیستول هم از بین عضلات مقعد شروع می شود و با گذر از اسفنکتر داخلی در اطراف مقعد نمایان می شود. اینتراسفنکتریک رایج ترین نوع فیستول مقعدی است که بیشتر بیماران به این نوع مبتلا می شوند.
چرا به فیستول دچار می شویم؟
یکی از اصلی ترین دلایل ایجاد این بیماری عفونت درمان نشده است. زمانی که غده های اطراف مقعد مسدود شوند، چرک و عفونت تجمع پیدا می کند و باعث ایجاد آبسه مقعدی یا مجرای فیستول خواهد شد. علت دقیق ایجاد این تغییر هنوز بطور دقیق مشخص نشده اما برخی از عوامل و شرایط می توانند ریسک بروز این عارضه را افزایش دهند که در ادامه آنها را شرح می دهیم:
  • آبسه مقعدی[*]بیماری های گوارشی[*]دیورتیکولیت، کرون و کولیت[*]عوارض جراحی های نزدیک مقعد[*]اچ آی وی و سایر بیماری های جنسی[*]ایجاد ضربه[*]سرطان های رکتوم[*]ضعیف شدن سیستم ایمنی بدن
فیستول چه علائمی ایجاد می کند؟
مجراهای فیستول باعث انتقال عفونت روده به زیر سطح پوست شده و بیمار شاهد ترشح عفونت و ایجاد آبسه در محل بیماری خواهد بود. نشانه های شایع این بیماری که اکثر مبتلایان آن را تجربه می کنند شامل موارد زیر است:
  • درد و تورم مقعد[*]قرمزی پوست اطراف مقعد[*]خارش مقعد[*]خروج ترشحات آلوده و بدبو از سطح پوست[*]خونریزی مقعدی[*]احساس تبادامه مطلب در سایت تصویر زندگی
یکشنبه 18 مهر 1400 - 16:12
نقل قول این ارسال در پاسخ گزارش این ارسال به یک مدیر

برای ارسال پاسخ ابتدا باید لوگین یا ثبت نام کنید.