ads مکان تبلیغات شما
زمان جاری : چهارشنبه 12 مهر 1402 - 12:36 قبل از ظهر
نام کاربری :
پسورد :

ads ads ads ads
پاسخ جدید
نویسنده پیام
jody70
آنلاین

ارسال‌ها : 59
عضویت: 31 /1 /1396
تفاوت اسپاسم مقعد با درد مقعدی و نحوه تشخیص آن
به دلیل اسپاسم های زودگذر و ناگهانی که در این عارضه رخ می دهد، تشخیص برای پزشک معمولاً کمی دشوار است ولی با توجه به شدت و مدت علائم آن، تشخیص داده می شود.
برگرفته از سایت پرتو کلینیک
پزشک باید رکتوم را به طور کامل معاینه فیزیکی کند. اسپاسم مقعدی معمولاً درد ناگهانی و احساس تیر کشیدن مقعد است که در عرض چند ثانیه یا چند دقیقه برطرف می شود اما درد مقعدی احساس درد مداوم در فرد است که می تواند نشانه مشکلات و بیماری های زیر باشد: • شقاق مقعدی یا شکاف و پارگی پوست اطراف مقعد [*]آبسه مقعدی [*]هموروئید یا بواسیر [*]زگیل تناسلی یا سایر بیماری های مقاربتی [*]اسهال و یبوست [*]بیماری التهابی روده یا کولیت اولسراتیو [*]باقی ماندن مدفوع سفت شده در رکتوم به دلیل یبوست

 • اسپاسم مقعدی ممکن است شبیه درد دیگری به نام سندرم لواتور باشد. در واقع Proctalgia fugax شکلی از سندرم لواتور است که هر دو شامل اسپاسم عضلات در ناحیه لگن هستند. پروکتالژیا فوگاکس موقتی است، اما انواع دیگر سندرم لواتور ممکن است چند روز طول بکشد.


  تفاوت عمده دیگر محل درد است. درد ناشی از پروکتالژیا فوگاکس عمدتاً در رکتوم احساس می شود ولی درد ناشی از سندرم لواتور در کف لگن و در ران ها و باسن احساس می شود.


  علائم سندرم لواتور معمولا در لگن بیشتر از علائم پروکتالژیا فوگاکس احساس می شود. ممکن است متوجه شوید که علائم هنگام نشستن بدتر می شود و هنگام ایستادن یا دراز کشیدن بهبود می یابد.


  توجه به این نکته ضروری است که پروکتالژیا فوگاکس با سایر بیماری هایی که می توانند باعث درد مقعدی شوند (مانند هموروئید، شقاق مقعد و بیماری التهابی روده) متفاوت است.


  چه زمانی به پزشک مراجعه کنیم ؟
  پروکتالژیا فوگاکس یا اسپاسم مقعدی معمولاً عارضه خطرناکی نبوده و در بیشتر مواقع به خودی خود برطرف می شود اما اگر گرفتگی مقعد چند روز ادامه داشت و برطرف نشد و یا همراه با علائمی مثل:
  1. خونریزی مقعدی + سرگیجه[*]درد مقعد + تب و لرز و ترشحات مقعدی

  2. باشد باید فوراً برای درمان اقدام کرده و به تغییرات حرکات روده خود توجه داشته باشید تا بتوان عوامل محرک زا مانند استرس را شناسایی کرد.


   درمان اسپاسم عضله اسفنکتر
   درمان گرفتگی مقعد، معمولاً شامل راه های مختلفی برای شل شدن عضلات مقعدی بوده که شامل موارد زیر می شود:   پماد شل کننده عضلات مقعدی مانند گلیسرول نیترات موضعی
   داروهای شل کننده اسفنکتر مانند دیلتیازم خوراکی
   بی حس کننده های اعصاب
   جریان ارتعاش الکتریکی
   تزریق بوتاکس برای بی حسی اعصاب و عضلات مقعد
   درمان خانگی و روش های طبیعی که در ادامه بیشتر توضیح می دهیم:
   درمان خانگی گرفتگی مقعدی
   روش های خانگی و درمان اسپاسم مقعدی در خانه شامل موارد زیر می باشد:   اصلاح رژیم غذایی و جلوگیری از یبوست و دهیدراته شدن بدن و گنجاندن فیبر کافی در برنامه غذایی. فیبر به شما امکان می دهد حرکات روده نرم تری داشته باشید. این کار باعث می شود که عضلات آنورکتال شما خیلی سخت کار نکنند و ممکن است خطر اسپاسم پروکتالژیا فوگاکس را کاهش دهند.
   دفع مدفوع راحت و آسان با کمک نرم کننده های مدفوع
   انجام تمرینات و حرکاتی مثل یوگا، مدیتیشن هم به شل شدن عضلات گرفته شده کمک می کند و هم استرس و تنش را از بین می برد.
   حمام آب گرم نیز می تواند در درمان اسپاسم عضله اسفنکتر موثر باشد.
   استفاده از برخی داروی شل کننده اسفنکتر بدون نسخه، مانند گلیسریل تری نیترات یا پماد شل کننده اسفنکتر دیلتیازم
   بهترین راه برای شل کردن عضله اسفنکتر چیست؟
   یک انگشت روغن کاری شده را وارد مقعد کنید. آن را به صورت دایره ای حرکت دهید تا عضله اسفنکتر شل شود. این کار ممکن است چند دقیقه طول بکشد. بعد از اینکه تحریک را انجام دادید، در وضعیت عادی برای اجابت مزاج بنشینید.  امضا کاربر


  چهارشنبه 27 اردیبهشت 1402 - 14:47
  نقل قول این ارسال در پاسخ گزارش این ارسال به یک مدیر

  برای ارسال پاسخ ابتدا باید لوگین یا ثبت نام کنید.