ads مکان تبلیغات شما
زمان جاری : یکشنبه 03 تیر 1403 - 3:50 قبل از ظهر
نام کاربری :
پسورد :

ads ads ads ads
پاسخ جدید
نویسنده پیام
jody70
آنلاین

ارسال‌ها : 128
عضویت: 31 /1 /1396
۵ نشانه مهم سرطان دهانه رحم در زنان
به دلیل مرموز و پنهان بودن علائم آن انجمن سرطان آمریکا انجام تست پاپ اسمیر را از سن ۲۱ سالگی برای خانم ها توصیه می کند. با وجود این آزمایش و تزریق واکسن اچ پی وی، آمار شیوع در سال های اخیر کاهش زیادی یافته است. در هر صورت اطلاع و آگاهی از این ۵ نشانه مهم برای هر خانمی ضروری بوده و نوعی هشدار تلقی می شود:
۱- زگیل تناسلی زنان
زگیل تناسلی در زنان که عامل آن ویروس پاپیلومای انسانی یا همان اچ پی وی (HPV) می باشد بیشترین و اصلی ترین نشانه سرطان دهانه رحم در زنان شناخته شده است. تیپ ۱۶ و ۱۸ این ویروس دو نوع پرخطر آن هستند که موجب سرطان می شوند. به همین دلیل با مشاهده هرگونه زایده یا برجستگی زگیل مانند در ناحیه تناسلی، واژن، دهان یا کشاله ران به دکتر زنان مراجعه کنید و تست پاپ اسمیر را انجام دهید. مخصوصاً اگر روابط جنسی متعدد و بدون محافظت دارید.


انواع عکس از زگیل تناسلی در زنان را می توانید در این صفحه از سایت پرتو کلینیک مشاهده کنید:
https://partoclinic.com/زگیل-تناسلی/عکس/
عوامل موثر برای کاهش ریسک ابتلا به سرطان دهانه رحم
 • سعی کنید تنها یک شریک جنسی داشته باشید. [*]رابطه جنسی بدون محافظت نداشته باشید. [*]تست های روتین و منظم پاپ اسمیر را انجام دهید. [*]با شروع فعالیت جنسی واکسن زگیل تناسلی یا گارداسیل را تزریق کنید.


 • 2- خونریزی غیر عادی

 • اگر بین دوره های قاعدگی خونریزی غیر طبیعی دارید و یا قاعدگی نامنظم و سنگین تر از حد معمول داشته باشید ممکن است یکی از نشانه های سرطان دهانه رحم باشد. البته خونریزی از واژن به جز سرطان دلایل دیگری هم می تواند داشته باشد.
  به نقل از انجمن سرطان آمریکا cancer.org.au :
  خونریزی غیر معمول واژینال شایع ترین علامت سرطان رحم است، به ویژه هر خونریزی بعد از یائسگی. سایر علائم رایج ممکن است عبارتند از: پریودهای سنگین تر از حد معمول یا تغییر در قاعدگی. خونریزی واژینال بین پریودها
  https://www.cancer.org.au/cancer-information/types-of-cancer/uterine-cancer

  3- درد و خونریزی حین رابطه جنسی
  اگر هنگام رابطه جنسی خونریزی دارید و یا درد زیادی حس می کنید می تواند یکی از علائم سرطان دهانه رحم و یا بیماری اچ پی وی باشد. به دلیل اینکه سلول ها با تکثیر غیر عادی توده سرطانی تشکیل می دهند و این سرطان در پایین رحم و نزدیک مهبل می باشد در نتیجه شخص هنگام رابطه جنسی درد و خونریزی را تجربه می کند.
  4- ترشحات واژن خونی، بدبو
  ترشحات غیر طبیعی از واژن که مخاطی یا مخلوط با خون باشد، به رنگ زرد، قهوه ای یا آبکی و با بوی ناخوشایند باشد اگر در اثر نابودی و مرگ بافت توسط سرطان ایجاد شده باشد یکی دیگر از نشانه های شایع این سرطان است که نباید نادیده گرفته شود.
  5- درد مداوم در ناحیه لگن
  سرطان پیشرفته رحم همچنین ممکن است علائم دیگری مانند درد یا فشار پایدار در لگن و کمر درد در شما ایجاد کند. درد لگن به این خاطر است که تومور به حدی رشد کرده است که به ناحیه لگن یا قسمت تحتانی کمر فشار وارد می کند .
  سوالات پر تکرار در مورد سرطان دهانه رحم
  چگونه می توانم تشخیص دهم که سرطان رحم دارم؟
  در صورت داشتن علائم، پزشک ممکن است بیوپسی آندومتر یا سونوگرافی ترانس واژینال را انجام دهد. از این آزمایشات می توان برای کمک به تشخیص یا رد سرطان رحم استفاده کرد.
  سرطان رحم در چه سنی شایع است؟
  سرطان رحم اغلب بعد از 50 سالگی رخ می دهد و قبل از 45 سالگی غیر معمول است. میانگین سنی در هنگام تشخیص 60 سال است.

5 نشانه خاموش سرطان دهانه رحم (زنگ خطری برای خانم ها)

یکشنبه 26 شهریور 1402 - 10:03
نقل قول این ارسال در پاسخ گزارش این ارسال به یک مدیر

برای ارسال پاسخ ابتدا باید لوگین یا ثبت نام کنید.