ads مکان تبلیغات شما
زمان جاری : سه شنبه 08 خرداد 1403 - 8:01 قبل از ظهر
نام کاربری :
پسورد :

ads ads ads ads
پاسخ جدید
نویسنده پیام
darmanlaser
آنلاین

ارسال‌ها : 3
عضویت: 28 /11 /1402
چرا خونریزی از مقعد خطر ناک است؟

خونریزی مقعد اغلب به دلیل اختلال در بخش‌های مختلف دستگاه گوارش اتفاق می‌افتد و رنگ آن می‌تواند از قرمز روشن تا تیره (سیاه و قیری) متغیر باشد.

خونریزی یکی از عارضه‌های شایع است که افراد هنگام مواجهه با آن دچار ترس و نگرانی می‌شوند و بخاطر ترس و خجالت از معاینه به پزشک خودداری می‌کنند. در بیشتر مواقع علت خونریزی بیماری‌های ساده‌ مقعد و نشیمنگاه هستند، اگرچه این‌ها مشکلات رایجی هستند اما اجازه ندهید که خجالت مانع از مراجعه شما به درمان لیزر شود. همیشه باید خونریزی مقعدی را بررسی کنید تا علل جدی‌تر را رد کنید.


خونریزی مقعدی چیست؟
مشاهده رنگ قرمز در مدفوع ممکن است نشان دهنده منبع خونریزی باشد. به طور کلی، مشاهده خون قرمز روشن و شفاف به این معنی است که منبع خونریزی دستگاه گوارش تحتانی (کولون و رکتوم) است.

مدفوع سیاه یا قیری هم ممکن است به دلیل خونریزی در قسمت فوقانی دستگاه گوارش (معده-روده ای) مانند مری، معده یا قسمت اول روده کوچک باشد. در این مورد، خون اغلب تیره تر است زیرا در مسیر عبور از دستگاه گوارش تحت تاثیر اسید معده و روده قرار می‌گیرد و رنگ آن تیره می‌شود.


علائم خونریزی مقعد
سه علامت اصلی عبارتند از:
دردهای متناوب شکم
استفراغ
خونریزی مقعدی که شبیه ژله توت است
در چنین شرایطی مراجعه اورژانسی به بیمارستان ضروری است، زیرا ممکن است نیاز به مشاهده، آزمایشات تصویربرداری بیشتر و جراحی باشد.

علت خونریزی مقعد
خوردن چغندر یا غذاهایی با رنگ قرمز گاهی اوقات باعث قرمز شدن مدفوع می‌شود. در این موارد، پزشک می‌تواند آزمایش مدفوع تجویز کند تا احتمال وجود خون در مدفوع را رد کند. در ادامه برخی از شایع ترین علل خونریزی رکتوم قابل مشاهده در بزرگسالان را بررسی می‌کنیم:

خونریزی مقعدی در دروان بارداری
هموروئید در بارداری در سه ماهه دوم و سوم شایع است. علت به طور کلی افزایش فشار روی رگ‌های خونی در ناحیه لگن است. یبوست و زور زدن در حین حرکات روده نیز می‌تواند به رگ‌های خونی فشار وارد کند. زور زدن هنگام زایمان نیز می‌تواند هموروئید را تشدید کند.

اگر خونریزی مقعدی در دوران بارداری رخ داد، حتی اگر خانمی مشکوک به هموروئید باشد، باید با پزشک گوارش یا کلورکتال مشورت کند.

یبوست
عبور مدفوع سفت و زور زدن برای از بین بردن یبوست می‌تواند منجر به شقاق مقعد و بواسیر شود که هر دو می‌توانند منجر به خونریزی شوند.

بواسیر یا هموروئید
به تورم رگ‌های خونی داخل و اطراف مقعد، بواسیر یا هموروئید گفته می‌شود که معمولا به دلیل ایجاد فشار بیش از حد در ناحیه مقعد ایجاد می‌شوند. هموروئید ممکن است هنگام اجابت مزاج خونریزی کند و می‌تواند رگه‌هایی از خون قرمز روشن در مدفوع شما و روی دستمال توالت باقی بگذارد. این عارضه همچنین ممکن است باعث ایجاد خارش، تورم و درد در اطراف مقعد شود.

شقاق یا فیشر مقعد
این عارضه به معنی ایجاد یک پارگی یا زخم کوچک در پوست مقعد است که می‌تواند دردناک باشد، زیرا پوست نواحی مقعد معمولا بسیار حساس است. خون معمولا قرمز روشن است و همزمان یا بعد از دفع مدفوع قابل قابل مشاهده است. خونریزی مقعدی شقاق معمولا با درد و خونریزی همراه است.


دیورتیکولیت
برآمدگی‌های کوچک در پوشش داخلی روده شما، اینها حاوی رگهای خونی ضعیفی هستند که می‌توانند ترکیده و باعث خونریزی ناگهانی و بدون درد شوند (ممکن است مقدار زیادی خون در مدفوع خود دفع کنید)

فیستول مقعدی
به ایجاد کانال و مجرای کوچکی که بین انتهای روده (رکتوم) و پوست نزدیک مقعد (منفذی که مواد زائد از بدن خارج می‌شوند) ایجاد می‌شود، فیستول مقعدی گفته می‌شود.

این عارضه گاهی دردناک است و هنگام رفتن به توالت می‌تواند منجر به خونریزی شود. این عارضه معمولا در پی عفونت درمان نشده در حال حاضر تنها گزینه برای از بین بردن این بیماری، درمان فیستول با لیزر و جراحی است.


آنژیودیسپلازی
عروق خونی غیرطبیعی در دستگاه گوارش خصوصا کولون، که می‌تواند باعث خونریزی شود (این بیشتر در افراد مسن شایع است و می‌تواند باعث خونریزی مقعدی بدون درد شود) این عارضه با کولونوسکوپی و آرتریوگرافی تشخیص داده می‌شود.


خونریزی مقعدی و سرطان (سرطان کولون یا رکتوم)
علائم سرطان روده می‌تواند شامل تغییر در عادت طبیعی روده به همراه خونریزی مقعدی باشد. آنها همچنین می‌توانند علائم بیماری‌های دیگر باشند، اما مهم است که به پزشک خود مراجعه کنید.

سرطان روده می‌تواند از روده بزرگ (سرطان کولون) شروع شود و به آن سرطان کولورکتال نیز می‌گویند. سایر علائم سرطان روده به شرح زیر است:

احساس نیاز به زور زدن و دفع (حتی بعد از تخلیه روده)
کاهش وزن
درد در ناحیه شکم یا رکتوم
خستگی و تنگی نفس ناشی از سطح پایین تر از حد طبیعی گلبول های قرمز خون (کم خونی)


پولیپ روده
به طور کلی پولیپ رشد کوچکی از بافت اضافی در روده است که اغلب در پوشش روده بزرگ یا کولون رشد می‌کند. پولیپ روده بزرگ و رکتوم حدود ۲۵ درصد از مردان و زنان ۵۰ ساله و بالاتر را درگیر می‌کند. همه پولیپ‌ها به سرطان تبدیل نمی‌شوند و ممکن است سال‌ها طول بکشد تا یک پولیپ سرطانی شود.


خونریزی مقعدی در کودکان
خونریزی مقعدی در کودکان و نوزادان را جدی بگیرید زیرا برخی از آنها نیاز به رسیدگی پزشکی و مراجعه به بیمارستان دارند. انواژیناسیون: انواژیناسیون نوعی انسداد روده است که در آن قسمتی از روده به داخل قسمت دیگر مانند تلسکوپ می نشیند. این شایع‌ترین علت انسداد روده و خونریزی مقعدی کودکان تا ۳۶ ماهگی است. اکثر موارد در سال اول زندگی رخ می‌دهد.

چه زمانی به پزشک مراجعه کنیم؟
اگر خونریزی مقعدی دارید که بیش از ۱ یا ۲ روز طول کشیده یا اگر شدت خونریزی از مقعد زیاد است، حتما به پزشک مراجعه کنید. اکثر افرادی که خونریزی مقعدی دارند، سرطان یا بیماری جدی دیگری ندارند اما بررسی آن مهم است.

مسئله مهم این است که از صحبت در مورد حرکات روده یا جزئیات مربوط به مدفوع خود خجالت نکشید. این اطلاعات به پزشک شما در تشخیص بهتر کمک می‌کند.

بسته به اینکه سایر علائم شما چیست یا پزشک عمومی در معاینه شما چه می‌یابد، ممکن است به یک متخصص ارجاع داده شوید، اگر:

پزشک عمومی شما پس از معاینه یک ناهنجاری (مانند یک توده) پیدا کرده است.
شما زیر ۵۰ سال دارید و یکی از علائم زیر را همراه با خونریزی تجربه می‌کنید: درد شکم (معده)، تغییر در عادات روده (هر چند وقت یک بار اجابت مزاج یا اسهال دارید)، کاهش وزن و کم خونی ناشی از فقر آهن
شما در سن ۶۰ سالگی و بالاتر با کم خونی، فقر آهن یا تغییراتی در عادات روده خود هستید
آزمایش‌ها خون را در مدفوع شما نشان می‌دهند (که قابل مشاهده نیست)
همچنین پزشک عمومی شما ممکن است آزمایشات و بررسی‌های بیشتری را در نظر بگیرد، اگر:

سابقه خانوادگی سرطان روده دارید

شما کولیت اولسراتیو دارید

نحوه تشخیص علت خونریزی مقعد و آزمایش های مورد نیاز
اگر پزشک عمومی باید شما را معاینه کند تا بفهمد چه چیزی باعث خونریزی مقعدی شما شده، ممکن است معاینه رکتوم را انجام دهد. آزمایش‌های خونریزی مقعدی به سن، علائم و سابقه پزشکی شما بستگی دارد. پزشک با شما صحبت می‌کند و شما را معاینه می‌کند که شامل قرار دادن یک انگشت با دستکش در مقعد (رکتوم) است.

منبع این مطلب: درمان لیزر
چهارشنبه 15 فروردین 1403 - 16:32
نقل قول این ارسال در پاسخ گزارش این ارسال به یک مدیر

برای ارسال پاسخ ابتدا باید لوگین یا ثبت نام کنید.